Тканини для постільної білизни цінуються в першу чергу за м'якість і тактильну привабливість. Однак трапляється, що дуже швидко улюблений комплект втрачає свої переваги – розтягується, линяє, покривається катишками. Чому це відбувається?
Швидше за все, ви порушили один з принципів догляду за постільною білизною, і доведеться витрачатися на новий комплект. Як же правильно прати і прасувати такі вироби?
Головні правила прання постільної білизни
Класичні комплекти мають простий крій, без додаткового декору – при пранні таких аксесуарів необхідно, в першу чергу, враховувати тип і колір тканини. Абсолютним лідером на ринку постільних речей є натуральні матеріали, більшість з яких відрізняється хорошою зносостійкістю – так, наприклад, вироби з бязі витримують сотні прань і прасувань, не втрачаючи зовнішнього вигляду.
Однак, висока зносостійкість не означає, що постільну білизну потрібно обов'язково прати при високих температурах і довгому циклі. Рекомендований варіант прання для комплектів:
- делікатний режим;
- неагресивний миючий засіб;
- температура води 30-40°C;
- віджимання на низьких оборотах (шовкові тканини зовсім заборонено віджимати і викручувати).
Бережний підхід допоможе вам збільшити термін служби білизни, особливо якщо вам попалася не надто якісна модель (наприклад, зниженої щільності для здешевлення товару). Обов'язково враховуйте рекомендації виробника по догляду, вказані на етикетці.
Забарвлення натуральних тканин менш стійке, ніж у синтетичних аналогів – саме тому, а також для збільшення міцності виробники часто пропонують комбіновані варіанти, створені з суміші штучних і рослинних волокон. Перше прання виробники взагалі рекомендують проводити в прохолодній воді.
Кольорові вироби потрібно прати, без попереднього замочування, в теплій воді, сортуючи за кольором. В якості миючого засобу краще використовувати порошки і гелі для забарвлених тканин, а сушити випрані комплекти варто в тіні, щоб уникнути вигоряння фарб.
Використання відбілювача допомагає очистити білі аксесуари (ось тут попереднє замочування буде до речі), проте до застосування агресивних засобів потрібно вдаватися якомога рідше. Зверніть увагу на етикетку виробу – іноді виробник допускає тільки відбілювання без хлору.
Як уберегти білизну від механічних пошкоджень і утворення катишків:
- вивертайте підковдри і наволочки перед пранням;
- намагайтеся прати разом тільки тканини одного типу – синтетика часто «чіпляє» натуральні волокна;
- використовуйте тривалий цикл прання тільки для дуже брудної білизни.
Як потрібно прасувати постільну білизну?
Багато сучасних тканин добре розправляються після прання самостійно – головне, гарненько струснути їх ще вологими, розправити і рівно розвісити для просушування. Однак, якщо ви віддаєте перевагу ідеальному ліжку – перед прасуванням вивчіть етикетку матеріалу щодо допустимого нагріву праски. Більшість аксесуарів рекомендують прасувати на середньому режимі – до 150°C. Бамбукові вироби витримують температуру до 110°C.
Шовковисті і «оксамитові» вироби (жаккард, поплін, перкаль) потрібно гладити з виворітного боку, щоб не втратити характерний блиск, або навпаки – матовість тканини. Аксесуари з вишивкою, аплікацією також потрібно вивертати. Найпростіше гладити ще вологу тканину, оскільки з деякими складками (наприклад, на лляних виробах) навіть відпарювач допомагає не на 100%.
Основні принципи зберігання
Зберігати постільні комплекти необхідно в сухому провітрюваному місці, захищеному від сонячних променів. Білизна повинна бути сухою і охолонувшою після прасування. Можна використати ароматні кульки або саше з натуральними травами. Для зручності комплекти часто укладають всередину однієї наволочки – тоді всі предмети будуть разом, і діставати їх стане простіше. Шовкові вироби перекладають чистим папером або марлею.
Правила догляду за постіллю прості і не вимагають особливих прийомів або засобів. Намагайтеся не відступати від рекомендацій виробника, дотримуйтеся дбайливого ставлення до тканин – і білизна буде довго радувати вас м'якістю і насиченими фарбами.