Одна з головних переваг виробів із деревини – довговічність. Такі меблі здатні служити десятиліттями, а то й століттями, їх передають у спадок і перепродають на аукціонах. Однак зносостійкість не означає ідеальний зовнішній вигляд – зберегти блиск обробленої деревини можна лише при належному догляді.
Волога і дерев'яні меблі
Найбільш уразливим місцем дерев'яних меблів вважається їх гігроскопічність. Існують вологостійкі породи деревини, особливо тропічних сортів, однак вони йдуть в основному на виготовлення зовнішніх елементів обстановки будинку чи ванної кімнати. А меблі створюють із порід, які приваблюють в першу чергу зносостійкістю і гарним малюнком волокон.
В вологому приміщенні дерев'яні вироби розбухають, деформуються, після висихання велика ймовірність утворення глибоких тріщин. Яскравий приклад - ліжко, яке господарі залишили зимувати в дачному будиночку з поганими вікнами, а навесні помітили покороблений каркас, прикрашений грибком. Тому головне правило у догляді за дерев'яними меблями – мінімізувати перепади температур і забезпечити середній рівень вологості.
Як же використовують дерев'яні меблі на кухні, де волога – частий гість навіть у вигляді пару? Досвідчені виробники просочують кухонні гарнітури спеціальними засобами, плюс забезпечують хороше лакування, в результаті чого водовідштовхувальні властивості деревини істотно підвищуються.
Догляд, захист, профілактика
Різні сорти дерева мають різний колір і щільність, стійкість до зовнішнього впливу. Однак бережне поводження рекомендоване для всіх видів деревини.
Правила, яких потрібно притримуватися, щоб подовжити термін експлуатації меблів:
- встановлюючи нову шафу чи комод, старайтесь уникати яскраво освітлених місць – під прямим сонячним промінням дерево не тільки буде пересихати, але і втрачати колір;
- витирайте пил сухою м'якою ганчіркою, можна додавати трішки антистатика;
- для придання блиску і видалення плям – задійте спеціальний поліроль (не частіше одного разу в місяць);
- при перестановці старайтесь піднімати меблі, а не рухати по підлозі, розхитуючи ніжки;
- для вазонів, ваз чи посуду (особливо гарячого) використовуйте спеціальні підставки;
- боріться з тріщинами і подряпинами одразу після їх утворення.
Профілактика включає в себе регулярний огляд меблів для виявлення жуків-древоїдів, боротьбу з якими необхідно починати як можна раніше.
Як почистити дерев'яні меблі
Для видалення плям на полірованій поверхні використовуйте спеціальний поліроль, який бережливо очищає деревину, а заодно і придає їй красивий блиск. Олія в складі поліролей допомагають замаскувати невеликі тріщинки і подряпини. Воскові засоби створюють на поверхні меблів захисний шар, який стає додатковим бар'єром від пилу, вологи і навіть сонячних променів.
Не можна використовувати засоби на масляній основі при чищенні неполірованих меблів. Тут достатньо прибрати пил сухою ганчіркою, а при сильному забрудненні – швидко промити мильною губкою і витерти насухо. Можна також використовувати спецзасоби, які продаються у відділах побутової хімії.
Шліфовані вироби натирають м'якою ворсистою ганчіркою (краще вовняною) з додаванням засобів на масляній основі. Якщо поверхня пошкоджена – наприклад, у столешниці комода – спочатку її необхідно обробити з допомогою спеціальних шліфуючих серветок.
Подряпини й потертості можна замаскувати тонуючими засобами – покупними на зразок меблевого штриха чи саморобними типу просочення із чайної заварки відповідного відтінку. Складніше буде розібратися з лакуванням, що потріскалось – такий дефект потребує повноцінного ремонту, який передбачає зняття всього верхнього шару. Щоб не допустити подібної проблеми, не встановлюйте лаковані меблі біля обігріваючих приладів.
Існує безліч «народних» способів догляду за дерев'яними меблями, які на практиці можуть пошкодити дорогу річ. Тому виробники рекомендують використовувати спеціальні засоби, створені з урахуванням особливостей деревини, найбільш популярних типів обробки і покриття.