М’які меблі можна порівняти з ліжком Принцеси на горошині — ніби й пишно, і красиво, а все одно щось не так. А чому? Просто ви не знаєте, що криється всередині виробу і які елементи впливають на ваш комфорт. Давайте «розберемо» диван на складові і дізнаємося, для чого вони призначені.
Особливості конструкції дивана
М’які меблі — дивани, крісла, пуфи — задумувались для комфорту сидячої людини. Відповідно підібрана висота сидіння, нахил спинки і сидінь, пружність наповнювача (ці дані стандартизовані і, якщо ви бачите кардинально незвичайне дизайнерське творіння, — швидше за все, модель буде красивою, але незручною). Підлокітники і подушки служать додатковою опорою, а оббивка дарує приємні тактильні відчуття.
Згодом функціонал м’яких меблів розширився — з’явилися білизняні ніші, розкладні спальні місця, змінився дизайн виробів. Такі доповнення нарівні з основними характеристиками впливають на зручність, спосіб і навіть місце використання дивана.
Класифікація диванів
- за типом: стаціонарний, модульний (складається з окремих блоків, які можна переставляти, чергувати в зручному вам порядку або навіть використовувати в різних кімнатах). Модульні варіанти ідеальні, якщо ви любите часті перестановки або переїзди — такі меблі легше транспортувати і можна складати набори під кімнати з різним плануванням;
- за місцем використання: дитячий, кухонний, офісний, в спальню, у вітальню. Наприклад, меблі у вітальню — це зазвичай яскрава модель для посиденьок, а офісний диван в приймальню вже буде більш строгий, із зносостійкою оббивкою і точно без білизняної ніші;
- за механізмом: викотний, поворотний, акордеон, книжка, мералат... насправді в світі існує не один десяток механізмів трансформації диванів. Головне, щоб процес розкладання був зручний вам, а висувні блоки не псували підлогу, килимок, сусідні меблі;
- за формою: прямий, кутовий, П-подібний. Кутові варіанти монтуються як на ліву, так і праву сторону;
- за комплектацією: може бути доповнений білизняними нішами різних форматів, поличками, подушками і навіть поворотними столиками;
- за місцем установки: уздовж стіни, в кутку, посередині приміщення.
Дивани, які встановлюються посередині кімнати, — відмінний вибір для просторих приміщень. За допомогою П-подібних моделей ви зможете зонувати кімнату, відокремивши куточок відпочинку, тепле місце біля каміна або ділянку для ігор з дитиною. А якщо хочете облаштувати зону для релаксу посередині кімнати — вибирайте острівні дивани, у яких м’які сидіння оточують спинку з усіх боків.
Конструкція дивана: головні елементи
Каркас. Це основа з дерева або пресованих плит, металу. Металеві моделі зносостійкі, але дуже важкі; дерев’яні — міцні, натуральні; ДСП і МДФ — недорогі, однак і служать менше.
Наповнювач. Зазвичай це пінополіуретан або пружинний блок з м’якими прошарками. У сучасних виробах використовують пов’язані пружини Боннель або незалежні Poсket spring. М’які блоки створені для зручності сидячої людини, тому гірше підходять для сну, ніж ортопедичні матраци (різний рівень навантаження і опір, є заглибини між блоками).
Механізм. Дозволяє дивану розкладатися, утворюючи спальне місце. Є зносостійкі варіанти, розраховані на щоденне використання, а є недорогі гостьові — для рідкісних ночівель без особливих навантажень.
Чохол. Найяскравіша частина, завдяки якій меблі грають фарбами, фактурою, дизайнерськими доповненнями (тканини різного типу, екошкіра, меблеві ґудзики, гвіздки і т.д.). Вибір оббивки залежить від того, що ви шукаєте, — модну новинку для прикраси кімнати і прийому гостей, практичний сімейний варіант або плюшевий затишок для індивідуального релаксу.
Елементи конструкції дивана, що впливають на термін служби:
- каркас, його склад;
- механізм трансформації;
- механізми білизняних ніш (найбільш зносостійкі — газові амортизатори);
- міцність ручок, напрямних, роликів на висувних блоках;
- зносостійкість оббивки (залежить від умов використання. Наприклад, власникам тварин краще вибирати тканину «антикіготь», а в занадто освітлену кімнату рекомендують замовляти оббивку, стійку до вигоряння).
Критерії вибору дивана: поради експертів МатраСон
- встановіть призначення дивана (для прийому гостей, основного спального місця, дитячий варіант і т.д.);
- виберіть тип розкладного механізму — чи зможете ви скористатися ним самостійно, на які навантаження розрахований;
- визначте місце розташування (врахуйте габарити в складеному і розкладеному вигляді, «сумісність» з іншими меблями, дверними проходами);
- підберіть відповідну оббивку — за типом матеріалу, забарвленням, умовами догляду.
Спробуйте скласти список вимог до дивана і заодно згадати всі мінуси, якими вас засмучували подібні меблі. Загляньте в магазини і поцікавтеся новинками, відгуками інших покупців. Трохи уваги до вибору — і ви не прогадаєте з покупкою.