Технічний опис товару — це дані, які допомагають нам зробити швидкий і безпомилковий вибір. Враховуючи довжину, ширину і висоту виробу, не забудьте поцікавитися, яку вагу здатний витримувати матрац. Оптимальний варіант можна вирахувати самостійно і навіть замовити посилену модель, якщо ви не знайшли потрібний аксесуар.
Як розрахувати навантаження на спальне місце
Сучасні матраци випускаються у вигляді моделі-зразка, яка може бути виконана в різних габаритах. Зазвичай виробники пропонують близько десятка розмірів на вибір — від компактних односпальних моделей до просторих сімейних варіантів. Розрахувати при цьому варіативне навантаження складно, тому прийнята стандартна «одиниця» — одне спальне місце (сп.м.), на яке і прогнозують навантаження.
В описі матраців ви побачите саме ці дані — допустиме навантаження на одне спальне місце. Доведеться самостійно вирахувати, що для містких полуторних виробів це навантаження зросте вполовину, а для двоспальних — взагалі збільшиться вдвічі. Наприклад, якщо ви купуєте двоспальний матрац з навантаженням до 110 кілограм на 1 сп.м, це означає, що на ньому можуть спати двоє людей із загальною масою до 220 кг.
При цьому не забувайте, що краще не експлуатувати матрац «на межі можливостей» і обирати виріб, чия навантажувальна межа перевищує вагу користувача — як мінімум на 10 кг. Це також дуже зручно, якщо з часом ви трохи наберете у вазі.
Трохи статистики:
- дитячі матраци витримують в середньому до 40-60 кг на 1 сп.м. (вони комплектуються більш слабкими пружинами з меншою кількістю витків);
- мінімум дорослих моделей — 50 кг на 1 сп.м .;
- максимальна межа більшості матраців для дорослих — до 100-140 кг.
Динамічні і статичні навантаження
Дані, зазначені в техпаспорті виробу — це допустиме статичне навантаження, яке забезпечує користувач в період сну. Людина рухається, перевертається, змінює місце, але в цілому веде себе досить тихо, «статично».
Динамічне навантаження передбачає більш енергійне використання — інтимна близькість, гімнастичні вправи, дитячі ігри і т.д. Виробник враховує подібну активність і робить на неї «запас», тому матрац буде служити довго, особливо якщо ви підібрали модель, чиє допустиме навантаження перевищує вашу вагу, і не порушуєте умови експлуатації (ходити і стрибати на матраці точно не можна).
Як вибрати матрац для великої ваги
Сьогодні не проблема знайти матрац, який здатний впоратися зі збільшеним навантаженням — наприклад, вироби до 170 кг на 1 сп.м. випускаються різними виробниками з різним типом жорсткості, висотою, типами наповнювача. Крім того, деякі виробники пропонують за додаткову ціну посилити пружинний блок, бортові і кутові частини каркаса. А інші — роблять так звані матраци «без обмежень», котрі можуть бути як пружинними, так і безпружинними.
Головна проблема — вгадати рівень жорсткості виробу. Чим вища вага користувача, тим більше буде продавлюватися постіль і тим м’якшим буде здаватися матрац. Тому, якщо ви важите більше ста кілограм і любите спати на твердому — купуйте дійсно жорсткі вироби, а краще — асиметричні, з двома рівнями твердості, щоб в процесі експлуатації вибрати оптимальний варіант.
Облаштовуючи спальне місце, подумайте також про міцність каркаса ліжка, кількості опор, надійність ламелей.
Якщо навантаження буде перевищене
«Моя вага більше допустимої, але я спав на цьому матраці і пружинний блок не зламався — значить, нічого страшного. У мене дорога, якісна модель, вона витримає і не такі навантаження », - впевнені деякі користувачі. Так, у більшості випадків пошкодження матраца можуть бути не помітні відразу. Однак вони є і швидко потягнуть за собою більш значимі проблеми. Пружинний блок буде деформуватися все більше, продавляться і почнуть кришитися плити наповнювачів, «попливе» край.
Звичайно, в таких умовах не варто навіть думати, що матрац зможе виконувати якісну ортопедичну підтримку тіла користувача. Він швидко стане непридатним для сну і не буде прийнятий по гарантії через порушення правил експлуатації.
Навіщо псувати дорогий виріб, який, можливо, ще стане в нагоді? Краще підберіть собі нову модель з високим навантажувальним рівнем і надійним пружинним блоком. Адже ваше здоров’я і самопочуття багато в чому залежить від правильного відпочинку, на який впливає якість постелі.